[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

عوارض رحم دوشاخ

مدت زمان مطالعه۴ دقیقه
امتیاز ما

عوارض رحم دوشاخ

علائم رحم دوشاخ چیست؟

اگر مبتلا به عارضه رحم دوشاخ هستید ، بدین معنی است که رحم شما به شکل قلب است. رحم عضوی از بدن زن است که نوزاد را در خود نگه می دارد.

 • این بیماری رحم دوشاخ گاهی به نام رحم “قلبی شکل” هم خوانده می شود زیرا در واقع شبیه قلب است.
 • در صورت باردار شدن، شکل رحم شما مهم است زیرا این امر بر نحوه قرار گرفتن کودک در رحم شما تأثیر می گذارد. ناهنجاری رحم نسبتاً غیرمعمول است.
 • حدود ۳ درصد از خانمها با نقص در اندازه ، شکل یا ساختار رحم متولد می شوند. رحم دوشاخ یکی از رایج ترین ناهنجاری های رحم است.

علائم رحم دوشاخ

زنانی که رحم دوشاخ دارند با این عارضه متولد می شوند ، اما معمولاً خود از این عارضه خبر ندارند و نیاز به انجام سونوگرافی یا آزمایش تصویربرداری دیگری است. به این دلیل است که در اغلب موارد علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند.

از طرف دیگر ، برخی از خانمها که دارای رحم دوشاخ هستند علائم زیر را گزارش می دهند:

اگر رحم دوشاخ دارید ، در تمام عمر خود این علائم را تجربه کرده اید ، بنابراین ممکن است علائم احتمالی برای شما معمول به نظر برسد.

علائم رحم دوشاخ

علائم رحم دوشاخ

رحم دوشاخ و بارداری

رحم به شکل قلب احتمالاً تاثیری در باروری شما نخواهد داشت. در حقیقت مطالعات نشان داده اند كه داشتن رحم دوشاخ شانس بارداری زن را كاهش نمی دهد.

 • اما برخی از تحقیقات قدیمی معتبرتر نشان می دهد که در مورد تاثیر بر باروری و سقط در مواردی که سپتوم همزمان وجود دارد ، شایع تر است.
 • رحم دوشاخ خطر ابتلا به سقط جنین در دوران بارداری و زایمان زودرس کودک را افزایش می دهد. برخی محققان بر این باورند که این مشکلات به دلیل انقباضات نامنظم رحم یا کاهش ظرفیت رحم اتفاق می افتد.
 • در یک گزارش، شیوع سقط جنین مکرر در زنان دارای نقص رحم بین ۱٫۸ تا ۳۷٫۶ درصد است.
 • علاوه بر این ، نوزادانی که از مادرانی که دارای رحم دوشاخ هستند متولد می شوند، به احتمال بیشتری نسبت به دیگر موارد، به نقص مادرزادی مبتلا می شوند. در حقیقت این خطر در مطالعه ای چهار برابر گزارش شد.
 • اگر رحم دوشاخ داشته باشید، بارداری شما به عنوان بارداری پرخطر شناخته می شود. متخصص زنان حاملگی شما را با دقت کنترل خواهد کرد. همچنین ممکن است برای بررسی وضعیت کودک شما سونوگرافی مکرر انجام دهند.
 • کودک شما ممکن است در یک وضعیت شکاف مستقر شود ، به این معنی که کف پای یا پای آنها قبل از تولد رو به پایین است. ممکن است شما به آزمایشات دیگری احتیاج داشته باشید و احتمالاً از طریق زایمان سزارین، زایمان کنید.
عکس رحم دوشاخ

عکس رحم دوشاخ

علل رحم دوشاخ

رحم دوشاخ یک ناهنجاری مادرزادی است ، یعنی عارضه ایست که یک زن با آن متولد می شود. این اتفاق زمانی می افتد که رحم یک دختر بچه به طور عادی رشد نمی کند.

 • برخی مجراهای ناحیه رحم به درستی به یکدیگر متصل نمی شود و باعث می شود که بخش بالایی رحم از یکدیگر جدا شود و رحم به شکل قلب در می آید. شما نمی توانید از این عارضه پیشگیری کنید.

تشخیص رحم دوشاخ

پزشکان می توانند از آزمایش های زیر برای تشخیص رحم دو شاخ استفاده کنند:

 • سونوگرافی
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • هیستروسالپنگوگرافی
 • معاینه لگن

بیشتر اوقات هنگام سونوگرافی که به منظور مشاهده رحم در دوران بارداری یا هنگام مشاهده علائم ناخواسته، این بیماری تشخیص داده می شود.

 • بسیاری از خانم ها از این که متوجه می شوند رحم به شکل قلب دارند تعجب می کنند. برخی بدون اینکه بدانند این شرایط را دارند تمام زندگی خود را طی می کنند.
 • هر ناهنجاری رحمی نیاز به معاینه لگنی دارد اما روش تشخیصی نمی باشد.

درمان رحم دوشاخ

گاهی اوقات می توان برای اصلاح رحم دوشاخ در زنان با سابقه سقط جنین از جراحی کمک گرفت. گزارش شده است که بعد از جراحی، بیماران بارداری هایی را تجربه کردند که با تولد موفقیت آمیز به پایان رسید. با این حال ، اکثر زنان برای ترمیم رحم دو شاخ نیازی به جراحی ندارند.

انجام این روش در خانم هایی که دارای رحم دوشاخ هستند و ناباروری را تجربه می کنند در جامعه پزشکی بحث برانگیز است. دلیل این امر این است که اکثر تحقیقات نشان می دهد که این وضعیت بر شانس بارداری زن تأثیر نمی گذارد.

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/bicornuate-uterus#causes

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

سه × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی