[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

هیستروسکوپی

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه
امتیاز ما

هیستروسکوپی

در صورتی که فرد مراجعه کننده پاپ اسمیر غیر طبیعی ، خونریزی غیر طبیعی رحمی و یا خونریزی بعد از یائسگی داشته باشد، بنابر تشخیص متخصص زنان هیستروسکوپی انجام می گیرد. از هیستروسکوپی برای تشخیص علت نازایی و سقط های مکرر هم استفاده می گردد. همچنین هیستروسکوپی برای ارزیابی پولیپ ها و فیبروم های رحمی و تشخیص محل دقیق آنها و یا خارج کردن IUD انجام می گیرد.

با کمک هیستروسکوپی می توان به خارج کردن فیبروم و پولیپ رحمی پرداخته و روشی جایگزین برای جراحی باز باشد. در طول هیستروسکوپی می توان از توده های غیر طبیعی و مشکوک نمونه گرفته شود. در طول بارداری نمی توان از این روش استفاده نمود.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی پولیپ رحم

برای انجام هیستروسکوپی در ابتدا یک وسیله نازک، منعطف و مجهز به منبع نوری و تلسکوپ به نام هیستروسکوپ، از طریق واژن وارد رحم می شود. به این ترتیب پزشک می تواند محیط داخلی رحم را بررسی و معاینه کند. برای جراحی پولیپ های رحمی در طول هیستروسکوپی با هیستروسکوپ پولیپ ها برداشته می شوند. سپس پولیپ ها برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

هیستروسکوپی سرطان رحم

سرطان رحم یا همان اندومتریال کانسریکی از سرطان های شایع در بین زنان و مخصوصاً در دوران یائسگی می باشد. این سرطان در دیواره رحمی یا اندومتریوم شروع شده و به میومتریوم گسترش می یابد. خونریزی غیر طبیعی از رحم می تواند یکی از نشانه های اصلی سرطان رحم باشد که در این صورت نیاز است تا محیط داخلی رحم بررسی شود. به این ترتیب تشخیص درست بیماری داده می شود و گزینه درمانی مناسب انتخاب می گردد.

این روش  یک ابزار قدرتمند برای بررسی حفره رحمی و اندومتریوم می باشد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

هیستروسکوپی یکی از گزینه های درمانی برای سرطان رحم بوده و اطلاعاتی در رابطه با پولیپ و میوم های موجود در رحم به دست می آورد. در طول این روش نمونه های از توده های مشکوک موجود در رحم گرفته می شود و به محیط آزمایشگاه فرستاده می شود.

همچنین این روش  یک ابزار قدرتمند برای بررسی حفره رحمی و اندومتریوم می باشد. باور غلطی درباره عدم انجام هیستروسکوپی در بیماران مبتلا به سرطان رحم وجود دارد. باور بر این است که این روش می تواند موجب وخامت سرطان رحم شود. ولی تا کنون هیچ موردی مبنی بر ارتباط هیستروسکوپی و تاثیر منفی آن بر سرطان رحم ثبت نشده است.

عوارض هیستروسکوپی

همانند هر روش جراحی دیگری این جراحی هم دارای عوارض جانبی خاصی می باشد. از جمله عوارض جانبی مرتبط با روش هیستروسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عفونت
  • خونریزی
  • درد و تورم لگن
  •  سوراخ شدن رحم یا آسیب به دهانه رحم

عوارض جانبی مرتبط با گاز یا مایع انتقالی به رحم برای مستع شدن در رحم

احتمال دارد که خونریزی های واژنی و انقباضات رحمی یک تا دو روز بعد از جراحی مشاهده شود. این عوارض جانبی بسیار نادر بوده و در صورت وقوع قابل کنترل می باشند. در صورت مشاهده این عوارض به پزشک خود مراجعه کنید. قبل از انجام هیستروسکوپی در صورت ابتلا به بیماری خاصی، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع : https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=hysteroscopy-92-P07778 و https://www.medscape.com/viewarticle/767962

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

3 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی