[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

همه چیز درباره واکسن گارداسیل

مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

جهت جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و یا بروز سرطان دهانه رحم، از واکسن گارداسیل استفاده می شود. با تزریق این واکسن، بدن فرد در مقابل ابتلا به ویروس HPV مقاوم می شود. اثری که این واکسن بر بدن افراد دارد، می توان گفت ۱۰۰ درصد است. همچنین در کشورهایی که از این واکسن استفاده شده است، میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز به ۹۰ درصد کاهش یافته است.

واکسن گارداسیل

فهرست مطالب

واکسن گارداسیل چیست؟

از شایع ترین بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، زگیل تناسلی است که عامل آن ویروس HPV است. یکی از بزرگ ترین دستاوردهایی که جهت پیشگیری از ابتلای این بیماری کشف شده است، واکسل گارداسیل است.

واکسن گارداسیل می تواند چهار نوع از ویروس ها را تحت پوشش قرار داده و مانع از پیشگیری آن ها شود. ویروس های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ جزو این انواع می باشد. این ویروس ها از شایع ترین ویروس ها بوده که از بین ان ها نوع ۶ و ۱۱ سبب زگیل تناسلی و نوع ۱۶ و ۱۸ سبب سرطان دهانه رحم می گردد.

واکسنی که جهت پیشگیری از زگیل تناسلی زده می شود، ویروس ضعیف یا کشته شده این بیماری نیست و شامل ذراتی از ویروس پاپیلومای انسانی است و حاوی ترکیبی از پروتئین دیواره خارجی ویروس است.

واکسن گارداسیل در چه سنی باید تزریق شود؟

به منظور اثر بخشی این واکسن گارداسیل، باید در سن مناسب انجام شود. البته این واکسن را عموم مردم به جز افراد باردار و مادران شیرده می توانند تزریق کنند، ولی بهتر است زنان از ۱۱ سال به بعد تا ۲۶ سالگی این واکسن را تزریق کنند و مردان از ۱۰ تا ۲۱ سالگی.

توجه داشته باشید که پس از این سنین میسر است ولی ممکن است در برخی موار پیشگیری ننماید.

مزایای واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل مزایای زیادی به همراه دارد که از عدم تزریق آن بیش تر است. برخی از این مزایا عبارتند از :

 • در صورت تزریق این واکسن، ابتلا به انواع ویروس های HPV خیلی کم است.
 • کسانی که دچار زگیل تناسلی یا همان HPV شده اند و واکسن گارداسیل تزریق کرده باشند امکان اینکه دوباره به این انواع این ویروس ابتلا شوند نادر است.
 • برخی افرادی که دچار ویروس HPV شده اند، گمان می کنند که تزریق واکسن گارداسیل تاثیری نخواهد داشت و خطری در آن ها ایجاد نخواهد کرد.
 • تزریق واکسن گارداسیل در افراد مبتلا به HPV خطری ایجاد نخواهد کرد.
 • افرادی که دچار ضایعات ناشی از این بیماری از جمله زگیل تناسلی هستند احتمالا از تزریق این واکسن سود خواهند برد. (ذکر مجدد این نکته ضروری است که واکسن، خاصیت درمانی قطعی ندارد.)
 • تزریق واکسن گارداسیل در افراد مبتلا، می‌توان مقداری ریسک انتقال بیماری به سایرین را کاهش دهد. (البته که شما باید در صورتی که مبتلا هستید از انجام رابطه جنسی با سایر افراد در معرض بیماری و واکسینه نشده خودداری نمائید.)

عوارض واکسن گارداسیل

ایمنی واکسن گارداسیل بسیار بالاست، به طوری که سال هاست در جوامع پیشرفته بششری استفاده شده و اثربخشی ۱۰۰ درصدی در صورت تزریق به موقع داشته است. اما با این حال این واکسن نیز مانند سایر واکسن ها، عوارضی را در پی دارد که از جمله ان ها می توان به حساسیت های شدید و یا آسیب جدی به افراد و به صورت نادر دچار مرگ گردد.

عوارض تزریق واکسن گارداسیل

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که واکنش های حساسیت زا که بر اثر این واکسن بروز می کند، بسیار کم بوده و در صورت بروز نیز در عرض چندین ساعت و چندین دقیقه از بین می رود.

یک سری دیگر از مشکلات و عوارضی که پس از تزریق واکسن برای افراد به وجود می آید، طولانی مدت نبوده و به خودی خود نیز برطرف می گردند. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سردرهایی که پس از تزریق این واکسن ایجاد می شوند خفیف بوده و به صورت گذرا هستند که پس از چند دقیقه یا چند ساعت از بین می روند.
 • ممکن است شخص دچار تب خفیف شود که با مصرف استامینوفن از بین می رود.
 • محل تزریق از روی بازو است ممکن است دچار قرمزی و التهاب شود که پس از مدتی از بین می رود.
 • علائمی همچون تکان خوردن و تلوتلو خوردن های شدید پس از تزریق واکسن طبیعی است. این عارضه پس از گذشت حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پس از تزریق واکسن و با دراز کشیدن میسر می شود. چرا که تکان خوردن می تواند سبب صدمه دیدن افراد و یا حتی غش کردن آن ها شود.
 • در صورتی که بیمار دچار سرگیجه و تغییرات بینایی وصدای زنگ زدن در گوش باشد، باید در اسرع وقت باید به پزشک خود مراجعه نماید.

چه افرادی نمی توانند واکسن گارداسیل تزریق کنند؟

در بین استفاده به قطع واکسن اچ پی وی مواردی وجود دارد که در آنها به هیچ وجه فرد نباید از واکسن استفاده کند.

 • افرادی که واکنش‎های الرژیک به دوزهای قبلی واکسن داشته‎اند.
 • افرادی که به مخمر حساسیت دارند نباید از ۲ نوع گارداسیل استفاده کنند.
 • زنان باردار
 • کودکانی که به بیماری‎های خفیف دچارند.
 • افرادی که به بیماری‎های متوسط یا شدید دچارند باید منتظر بمانند تا به طور کامل بهتر شوند.
دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

13 + چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر موسوی