[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

ویروس اچ پی وی و خطر ابتلا به سرطان در زنان

مدت زمان مطالعه۹ دقیقه

اگر به ویروس hpv مبتلا هستید یا مشکوک به ابتلای آن و تحت درمان قرار دارید این مقاله را با دقت مطالعه کنید. ویروس اچ پی وی بیش از ۱۷۰ تیپ دارد. انواعی که بر روی بخش مخاطی اثر می کنند، باعث بروز زگیل تناسلی می شوند و با انواع دیگر که منجر به بروز زگیل در نواحی دیگر بدن می شوند ، متفاوت هستند. HPV یا پاپیلومای گروهی از ویروس ها هستند که منجر به بروز بیماری مقاربتی در زنان می شوند. این ویروس در ایالت متحده‌ی آمریکا بسیار رایج است و سالانه ۱۴ میلیون نفر مبتلا به آن می‌شوند. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که در مورد اچ پی وی در زنان بهتز است بدانید را شرح خواهیم داد.

ویروس HPV و آگاهی از انواع آن
درباره ی ویروس HPV چه می دانید؟

فهرست مطالب

ویروس HPV چیست؟

HPV، نام مختصر ویروس پاپیلومای انسانی است. بیشتر HPVها منجر به بروز زگیل تناسلی بر روی پوست نواحی مانند بازوها، قفسه سینه، دست ها و پاها می شوند. برخی دیگر انواع این ویروس در غشای موکوزی بدن یافت می شوند. غشای موکوزی، لایه مرطوبی است که بر روی ارگان ها و قسمت هایی از بدن که به خارج باز می شوند دیده می شود، مانند واژن، مقعد، دهان و حلق.
انواعی از HPV که در غشای موکوزی یافت می شود، می تواند منجر به بروز زگیل تناسلی شود.

بیش از صد نوع ویروس HPV وجود دارند و حداقل ۴۰ نوع آنها از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند. HPV هم انواع بی خطر و هم انواع پرخطر دارد. با اینکه  HPV معمولا علائمی ندارد ممکن است باعث بروز زگیل تناسلی شود.

آیا عفونت اچ پی وی رایج است؟

HPV رایج ترین عفونتی است که از راه رابطه ی جنسی منتقل می‌شود. طبق گفته های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، تقریبا ۷۹ میلیون آمریکایی با عفونت فعال HPV زندگی می‌‌کنند و ۱۴ میلیون نفر سالانه مبتلا به ویروس HPV می‌شوند.

کسانی که روابط جنسی زیادی دارند حداقل به یک نوع از این ویروس مبتلا می‌شوند.

علل ابتلا به اچ پی وی

عفونت HPV از طریق خراشیدگی و یا زخم کوچک وارد بدن شما می شود. عفونت های HPV همچنین از طریق مقاربت و سایر تماس های پوستی در ناحیه ی تناسلی منتقل می شوند.

نحوه شیوع عفونت HPV

ویروس HPV از راه تماس پوستی منتقل می‌شود و در بعضی موارد، از طریق لمس دستگاه تناسلی یا دخول منتقل می‌ شود. ویروس HPV همچنین از طریق رابطه ی جنسی دهانی منتقل می شود.

در موارد نادر، با برقراری رابطه‌ ی جنسی ویروس از مادر به جنین منتقل می‌شود.

آیا فقط ویروس اچ پی وی در زنان بروز می یابد؟

هرکسی ممکن است مبتلا به ویروس HPV شود ولی در بعضی مواقع خاص فقط مردان مبتلا به این ویروس می‌شوند. با وجود اینکه مردان به ندرت مبتلا به سرطان HPV می‌شوند، بعضی از آنها بیشتر مستعد این بیماری هستند مانند کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. بری تشخیص و درمان ویروس اچ پی وی در زنان باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

ویروس اچ پی وی در زناناحتمال بروز زگیل تناسلی در مردانی که همزمان به ویروس HPV و HIV مبتلا می‌شوند بیشتر است و درمان برای آنها دشوار است.

چگونه بفهمم که عفونت HPV دارم؟

احتمالا تا زمانی که برای معاینه به پزشک مراجعه نکنید متوجه ی این بیماری نمی‌شوید. پزشک برای تشخیص HPV از سلول های دهانه‌ی رحم شما نمونه برداری می‌کند.

در صورت وجود زگیل تناسلی ممکن است متوجه‌ی بروز عفونت HPV شوید با اینحال برای تایید آن باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم ابتلا به ویروس اچ پی وی

عفونت و یا ویروس HPV معمولا هیچ علائمی ندارد و به همین دلیل بیشتر مردم متوجه نمی شوند که مبتلا به این ویروس شده اند.

در بیشتر افراد این عفونت خود به خود بهبود پیدا می کند و در نتیجه این افراد بدون اینکه متوجه شوند مبتلا به این ویروس می‌شوند. این ویروس به شکل ضایعات سطحی یا زگیل تناسلی بروز پیدا می‌کنند.

این ضایعات ممکن است دارای علائم و ویژگی هایی باشند که درادامه مرور می‌کنیم:

 • خارش به همراه دارند
 • به رنگ پوست ویا سفید هستند
 • برآمده و یا مسطح هستند
 • کوچک و به اندازه ی سر سوزن هستند
 • گاهی فقط یک عدد زگیل تناسلی می‌بینیم اما اگر به شکل گروهی بروز پیدا کنند به شکل گل کلم هستند.
 • منجر به ترشحات غیر عادی واژن می‌شوند

نواحی شایع بروز زگیل تناسلی در زنان لابیاها، اطراف ویا داخل مقعد، سرویکس، اطراف ورودی واژن و یا داخل واژن هستند.

انواع مختلف ویروس HPV

برخی انواع HPV می توانند منجر به بروز زگیل تناسلی اطراف ناحیه تناسلی و مقعد چه در خانم ها و چه در آقایان شوند. در خانم ها شاهد بروز زگیل در دهانه رحم و یا داخل واژن خواهیم بود. از آن جایی که این نوع HPV، به ندرت منجر به بروز سرطان می شوند، با عنوان ویروس های کم خطر در نظر گرفته می شوند.
اما برخی انواع HPV پرخطر هستند، چرا که می توانند منجر به بروز سرطان در خانم ها و آقایان شوند. عفونت با HPV بسیار شایع است. در بیشتر افراد، بدن قادر به پاکسازی عفونت می باشد. اما گاهی ممکن است عفونت خود به خود از بین نرود. عفونت طولانی مدت و مزمن به خصوص عفونت های ایجاد شده توسط انواع پرخطر HPV می توانند به مرور زمان تبدیل به سرطان شوند.
در ادامه قصد داریم به بررسی زگیل تناسلی و سرطان های مرتبط بپردازیم.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم، یکی از شایع ترین سرطان های مرتبط با HPV می باشد. تقریبا می توانیم این گونه بگوییم که HPV عامل بروز تمام سرطان های دهانه رحم می باشد.
سرطان دهانه رحم می تواند با تست های غربالگری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و حتی امکان پیشگیری نیز وجود دارد. تست پاپ اسمیر، به بررسی هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم می پردازد. تست HPV نیز عفونت را به خوبی نشان خواهد داد.

تست پاپ اسمیر برای تشخیص اچ پی ویسرطان ولو چیست؟

HPV می تواند منجر به سرطان ولو شود، سرطان قسمت خارجی ناحیه تناسلی در خانم ها. میزان شیوع این سرطان نسبت به سرطان دهانه رحم کمتر می باشد.
تست غربالگری استانداردی برای این سرطان وجود ندارد.

سرطان واژن

اکثرا سرطان واژن حاوی HPV هستند. پیش سرطان واژن می تواند در تست پاپ اسمیر تشخیص داده شود که اگر در صورت تشخیص، نسبت به درمان اقدام صورت گیرد، جلوی رشد سرطان گرفته می شود قبل از آن که شروع شود.

سرطان آلت تناسلی

در آقایان، HPV می تواند منجر به بروز سرطان آلت تناسلی شود. تست غربالگری برای این نوع سرطان وجود ندارد اما از آن جایی که سرطان عمدتا از پوست آلت تناسلی شروع می شود، خود فرد به سرعت و در مراحل اولیه، متوجه تغییرات خواهد شد.

سرطان مقعد

HPV می تواند منجر به بروز سرطان مقعد در خانم ها و آقایان شود. افراد هم جنس باز، افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم و واژن و یا افراد با HIV مثبت بیشتر در معرض سرطان مقعد خواهند بود.

سرطان دهان و حلق

HPV می تواند باعث سرطان دهان و حلق در خانم ها و آقایان شود. این سرطان عمدتا در پشت حلق، از جمله زبان و لوزه ها تشخیص داده می شود. تست غربالگری استانداردی برای این سرطان وجود ندارد اما به خوبی در معاینات توسط دندانپزشک و یا توسط خود فرد تشخیص داده می شود.

نحوه‌ی تشخیص عفونت HPV

پزشک برای تشخیص زخم های ناحیه ی تناسلی از سلول های پوستی این ناحیه نمونه برداری می کند و آنها را مورد آزمایش قرار می‌دهد. اگرهیچ علائمی نداشته باشید آزمایش شما با نتایج غیر عادی همراه خواهد بود. در این صورت پزشک از شما می‌خواهد تا برای نتیجه‌ی نهایی دوباره آزمایش پاپ اسمیر و یا آزمایش دهانه‌ی رحم دهید.

اگر شما مبتلا به نوع سرطانی این ویروس باشید، باید آزمایش کولپوسکوپی دهید.

هیچ آزمایش مشخصی برای تشخیص عفونت HPV وجود ندارد اما پزشکان معمولا از نمونه برداری از زخم های دهان یا گلو نوع سرطانی آن را تشخیص می‌دهند.

مکانیزم عملکرد ویروس HPV
ویروس HPV چگونه عمل می کند؟

درمان عفونت اچ پی وی

زگیل تناسلی معمولا خود به خود بهبود پیدا می‌کند. در غیر اینصورت باید از یکی از روش‌های زیر برای درمان استفاده کنید:

 • لیزر درمانی: در این روش پزشک با استفاده از پرتوی نور ضایعه ی به وجود آمده را از بین می‌برد.
 • الکتروکوتر: در این روش پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن ضایعه استفاده می‌کند.
 • تزریق اینترفرون: این روش به دلیل عوارض زیادی که دارد به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سرما درمانی: در این روش پزشک از نیتروژن مایع برای برای منجمد کردن ضایعه استفاده می‌کند.
 • جراحی: شما برای برداشتن ضایعه می‌توانید عمل جراحی انجام دهید.

واکسن ویروس اچ پی ویآیا راهی برای پیشگیری از بروز عفونت اچ پی وی وجود دارد؟

در واقع، راه مطمئنی برای پیشگیری از بروز انواع مختلف HPV وجود ندارد. اما اقداماتی وجود دارند که رعایت آن ها می تواند احتمال عفونت را کمتر کند. واکسن هایی در دسترس است که از افراد جوان در برابر ابتلا به انواعی از HPV که با سرطان و زگیل تناسلی در ارتباط هستند، محافظت می کند.
HPV از فردی به فرد دیگر و در طول تماس با نواحی بدن افراد آلوده منتقل می شود. گرچه این ویروس در طول رابطه جنسی از راه واژن و مقعد سرایت پیدا می کند، اما تنها راه انتقال ویروس نیست. جهت انتقال ویروس، حتما باید تماس پوستی با نواحی بدن فرد آلوده برقرار شود.
استفاده از کاندوم، می تواند تا حدی از انتقال ویروس پیشگیری کند.
بهتر است شرکای جنسی تا حد ممکن محدود شوند. افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند و شرکای جنسی متعددی دارند، بیشتر در معرض HPV تناسلی خواهند بود.

راه دیگر پیشگیری، دریافت واکسن HPV می باشد. توصیه می شود این واکسن قبل از برقراری اولین رابطه جنسی زده شود تا تاثیر بهتری داشته باشد.
سرطان قابل درمان است، به خصوص اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود و قبل از این که پخش شده باشد. برخی تست های غربالگری تغییرات سلولی ناشی از عفونت HPV را به خوبی در مراحل اولیه نشان می دهند و این تغییرات قبل از سرطانی شدن، قابل درمان خواهند بود.

پیشگیری از ویروس hpvبنابراین موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 • فقط با یک نفر رابطه ی جنسی برقرار کنید.
 • هنگام برقراری رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • تزیق واکسن برای مقابله با ویروس HPV احتمال ابتلا به این عفونت را کاهش می‌دهد.
 • برای برقراری رابطه ی جنسی فردی را انتخاب کنید که قبلا شرکای جنسی محدودی داشته است.

ریسک فاکتورهای عفونت HPV

تعداد دفعاتی که رابطه‌ی جنسی دارید: هرچه بیشتر رابطه ی جنسی برقرار کنید احتمال ابتلا به عفونت HPV بیشتر می‌شود.

سن: زگیل تناسلی معمولا درسنین جوانی بروز پیدا می‌کند و بین کودکان رایج نیست.

سیستم ایمنی ضعیف: کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت قرار دارند.

پوست آسیب دیده: زخم بودن پوست احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

در صورتی که در زمینه اچ پی وی (HPV) در زنان سوالی دارید می توانید در انتهای این مقاله بخش نظرات ن را با دکتر اعظم السادات موسوی مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

منابع

https://www.healthline.com/health/healthy-sex/hpv-in-women

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hpv-infection/symptoms-causes/syc-20351596

 

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

پنج × 5 =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
تماس با دکتر موسوی