[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

تشخیص سرطان زنان

سوال بیمار : سلام خانم دکتر وقتتون بخیر یک خانم ۴۰ ساله چند بار باید تست پاپ اسمیر انجام بده ؟

پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : تست پاپ اسمير. از ٢١ سالگي تا ٦٥ سالگي هر سه سال يكبار از سي سالگي به بعد ميتوان با تست HPV توام امجام داد در ان صورت هر ٥ سال يكبار اين در مورد فر دي است كه جواب تست نرمال است.

سوال بیمار : سلام ببخشید یه سوال داشتم . اگه جواب بدید خییلی ممنون میشم . چند وقت پیش به متخصص زنان مراجعه کردم بعد از معاینه گفتن که عفونت و زخم داری یه سری دارو دادن . من هر روز حالم بدتر میشد و احساس درد شدید داشتم . چون تو یه شهر کوچیک زندگی میکنیم امروز رفتم پیش کارشناس مامایی بعد از معاینه گفتن که زخم خیلی شدیده و باید حتما فریز کنی و شستشو . این کار رو برام انجام دادن . من ۱۹ سالم هست ۵ ماهه که عروسی کردم .. الان حس بدی دارم یعنی در واقع عذاب وجدان گرفتم حال روحیم خیلی بدی به نظرتون کار درستی کردم ؟

پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان :  در مورد افرادي كه تازه ازدواج ميكنن احتمال عفونت است كه علايم ان دردترشحات بد بو سوزش و خارش  اگر درست تشخيص بدن درمان انتي بيوتيك و كرم واژينال است نيازي به شتشو و انجماد نيست  خصوصا در اين سن و ٥ ماه پس از ازدواج.

سرطان رحم

سوال بیمار : رحم چیست؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : رحم، عضو توخالی و گلابی شکلی است که در لگن و ما بین مثانه و رکتوم واقع شده است. لوله های فالوپ موجود در دو طرف رحم، تخمدان ها را به هم متصل می کنند. قسمت انتهایی رحم، دهانه رحم نام دارد و رحم را به واژن متصل می کند.
دیواره رحم از سه لایه تشکیل شده است:
– اندومتریوم (لایه داخلی)
– میومتریوم (لایه میانی)
– سروز (لایه خارجی)
سوال بیمار :علت بروز سرطان رحم چیست؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : علت اصلی بروز سرطان رحم مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند که بر هم خوردن تعادل هورمون ها در بروز این سرطان موثر می باشد. تخمدان ها مسئول تولید هورمون های استروژن و پروژسترون هستند. تولید بیش از حد هورمون استروژن، باعث تحریک سلول های سرطانی خواهد شد.
سوال بیمار : سرطان رحمچه علائمی را به همراه دارد؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : شایع ترین علائم سرطان رحم عبارتند از:
– خونریزی و ترشح غیر طبیعی از واژن
– خونریزی واژنی بعد از یائسگی
– مشاهده تومور و توده در قسمت انتهایی شکم
– احساس درد در ناحیه لگن و قسمت انتهایی شکم
– کاهش وزن ناگهانی
سوال بیمار: چه عواملی احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : نکته ای که وجود دارد این است که برخی افراد در معرض هیچ گونه ریسک فاکتوری نیستند و به این سرطان مبتلا می شوند، عکس این مورد نیز صدق می کند. با این که فرد در معرض ریسک فاکتورهاست، اما علائمی از ابتلا به سرطان رحم مشاهده نمی شود.
عواملی که احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند، عبارتند از:
– مصرف داروی تاموکسیفن. این دارو در درمان و پیشگیری از بروز سرطان سینه تجویز می شود.
– استروژن درمانی. خانم هایی که استروژن درمانی را بدون استفاده از هورمون پروژسترون انجام می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار دارند.
– هایپرپلازی اندومتر. افراد مبتلا به هایپرپلازی اندومتر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند. هایپرپلازی اندومتر به معنای رشد بیش از حد بافت اندومتر می باشد، که به عنوان وضعیت پیش سرطان در نظر گرفته می شود و می تواند تبدیل به سرطان شود.
– چاقی و اضافه وزن
– قاعدگی زودرس، قبل از ۱۲ سالگی
– سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان رحم
– انجام رادیوتراپی در ناحیه لگن
– ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک
سوال بیمار : آیا می توان احتمال ابتلا به سرطان رحم را کم کرد؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : بله، با رعایت مواردی مانند تغذیه مناسب، ورزش و داشتن وزن بدنی متعادل می توان احتمال ابتلا به سرطان رحم را به حداقل رساند.
سوال بیمار : چه تست های غربالگری در تشخیص سرطان رحم وجود دارد؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : تست استانداردی جهت تشخیص سرطان رحم وجود ندارد. تست پاپ اسمیر، تست روتینی است که در تشخیص سرطان دهانه رحم تجویز می شود، اما برای سرطان رحم چندان مناسب نیست.
جهت تشخیص سرطان رحم، متخصص زنان به بررسی سوابق پزشکی بیمار و انجام معاینات لگنی می پردازد. بیوپسی، از دیگر تست های تشخیصی است که در آن، پزشک نمونه ای از بافت رحم را بر می دارد. تست های تصویربرداری مانند اولتراسوند و MRI، به تشخیص وجود توده در رحم کمک می کنند.
سوال بیمار : آیا در صورت ابتلا به سرطان رحم، نیازی به هیسترکتومی می باشد؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : جراحی درآوردن رحم، هیسترکتومی نام دارد که یکی از اصلی ترین روش های درمان سرطان رحم می باشد. معمولا با این جراحی، لوله های فالوپ نیز برداشته می شوند و تولید استروژن از تخمدان ها متوقف خواهد شد.، با این کار، روند رشد سرطان نیز کاهش می یابد و یا متوقف می شود.
سوال بیمار : درمان سرطان رحم چیست؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : درمان سرطان رحم شامل جراحی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و شیمی درمانی می باشد.
– جراحی، که شایع ترین شیوه درمان است و میزان برداشت رحم، به عواملی مانند اندازه تومور، فرم سلول های سرطانی و میزان پخش شدگی سرطان بستگی دارد.
– رادیوتراپی، که در این روش، سلول های سرطانی با استفاده از اشعه ایکس نابود می شوند.
– هورمون درمانی، که در این روش، رشد سلول های سرطانی در داخل و خارج رحم کنترل می شود. از این روش، جهت اطمینان از عدم پخش شدن سلول های سرطانی نیز استفاده می شود.
– شیمی درمانی، که در این روش، سلول های سرطانی با استفاده از دارو، نابود می شوند.

بیماری های زنان

سوال بیمار : سلام خانم دکتر خسته نباشید . من لکه بینی داشتم تو دوماه اخیر دکترم ۲۰ تا داکسی سیکیلین دادن خوب نشدم آزمایش هورمونی و پرو لاکتین دادم فقط H ام بالا بود که گفتن تنبلی شدید تخمدان دارم . بعدش سونو گرفتن گفتن لایه داخلی رحمم کلفت شده گفتن کورتاژ تشخیصی انجام بدم برای پاتولوژی اندومتر به نظرتون لازمه کورتاژ و آیا نگران کننده اس؟ ۲۸ سالمه و یک بچه دارم
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان :  : باید معاینه و بررسی شوید .
سوال بیمار : خوب من از دیروز یکم لکه بینی هم دارم یکمم کمرم درد میکنه چیکار باید بکنم .؟ نمیخوام برم معاینه کنن قبلی هم معاینه کردن بچم سقط شد
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان :  اگه لکه بینی مقاوم به درمان دارید و ضخامت اندومتر بالا باشه باید بیوپسی اندومتر و اندوسرویکس و معاینه دقیق واژن و سرویکس انجام شود.
سوال بیمار : سلام خسته نباشید موقع رابطه من شک کردم ولی شوهرم نذاشت قرص اورژانسی بخورم من یکیشو خوردم بعدیشو نذاشت بخورم . حالا شنیدم میگن اگه یکیشو بخوری باعث میشه حامله بشی آیا درسته ؟ و بعد اینکه هنوز عروسی نکردیم آیا ممکنه باردار بشم ؟؟ و شنیدم میگن اگه بغل پاهات هم بریزه احتمال باردار شدن وجود دارد ؟ آیا ردسته؟ لطفا راهنماییم کنید .
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان :  باید تشریف بیارید مطب تا بررسی شید .
سوال بیمار : من دخترم دو ماه و نیم بود پلاکتش افت شدید داشت بستری شد دو تا دوز ivlgگرفت شد ۹۰ هزار پزشکش مرخصش کرد دو بار بعدش سی بی سیشو چک کردیم یبار شده بود ۵۴۸ هزار بعد از ۱۰ روز شد ۳۰۲ هزار من این سوال رو داشتم واکسن ۴ ماهگیش رو بزنم یا نه ؟
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان : باید معاینه شود تشریف بیارید مطب.
سوال بیمار : سلام ببخشید مزاحم شدم مادرم مبتلا به ملانوم هستش ماه پیش انگشتشو قطع کردن و امروز جواب بیوپسی اومد نظرتون چیه ؟
عکس
پاسخ دکتر موسوی متخصص زنان و فوق تخصص انکولوژی زنان :باید معاینه و بررسی شوند .
سوال بیمار : سلام بنده متولد ۵۱ هستم چند ساله که پریود نامنظم و خونریزی های شدید همراه با درد زیاد دارم قبلا برای درمان اقدام کردم و مشخص شد فیبروم دارو و کیست ادنوزیس ماه مرداد دو بار پریود شدم که فاصله دومی از آخرین روز اولی ۷ روز بوده . آیا امکانش هست بیام مطبتون جهت معاینه و درمان

Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی