[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

چسبندگی رحمی چیست و چگونه درمان می شود؟

مدت زمان مطالعه۶ دقیقه
تفاوت رحم سالم با چسبندگی رحم

بیش تر بخوانید : هیسترکتومی

فهرست مطالب

منظور از چسبندگی رحمی چیست؟

داخل رحم همانند بادکنکی است که دیوارهای عقب و جلو آن در مقابل هم صاف هستند و این عضو را آندومتر احاطه کرده است. در دوران قاعدگی، لایه بالای آندومتر ریخته می شود. در صورت بارداری، جنین درون آندومتر قرار می گیرد. در صورت صدمه دیدن یا عفونت آندومتر ممکن است آستر دچار مشکل شود و چسبندگی رحم یا همان بافت اسکار بین دیواره‌های داخلی رحم و چسبندگی غیرطبیعی دیوارها را سبب شود. نام دیگر این بیماری، سندرم آشرمن است که جهت توصیف چسبندگی در داخل رحم به کار می‌رود. در شدیدترین موارد ممکن است، انسداد جزئی یا کامل داخل حفرۀ رحم رخ دهد.

علل چسبندگی رحمی

یکی از شایع ترین علل چسبندگی رحمی،صدمه دیدن پس از یک عمل جراحی است که سبب ایجاد حفره ای داخل رحم می شود. روشی به نام کورتاژ وجود دارد که به صورا سرپایی بوده که گردنه رحم و یا دهانه آن کشیده و باز می شود و هر آنچه که درون رحم وجود دارد، برداشته و از آن خارج می شود.

علائم چسبندگی رحمی

انواع چسبندگی رحم

  1. آدنومیوز رحمی: این نوع چسبندگی رحم بین لایه‌های درونی رحم رخ می‌دهد. این چسبندگی ها ممکن است در داخل رحم و در داخل لوله‌های فالوپ نیز شکل بگیرند.
  2. آدنومیوز رحمی به سایر اعضا: در برخی موارد، چسبندگی ها می‌توانند بین رحم و اعضای دیگر مانند تیروئید، روده‌ها، مثانه و رگ‌ها رخ دهند.
  3. آدنومیوز رحمی به سایر بافت‌ها: در این حالت، چسبندگی ها می‌توانند بین رحم و بافت‌های مجاور مانند رویه شکم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و تیروئید شکل بگیرند.

روش های تشخیص سندرم آشرمن

یک سری روش های تشخیصی وجود دارد که با استفاده از ان می توانند متخصصین اندام های داخلی را ببینند. تست های تصویربرداری رایج ترین روش های تشخیصی هستند که می توانند جزئیات اندام های داخلی را با آن ببینند. برخی از این تست ها روی پوست انجام می شوند و تقریبا نیازی به آمادگی خاصی ندارند و برخی دیگر نسبت به دیگر تست ها، پیچیده تر هستند. از جمله آزمایش های تصویر برداری برای چسبندگی های داخلی رحمی به شرح زیر هستند :

روش-های-تشخیص-چسبندگی-رحمی

۱. سونوگرافی اولتراسوند برای تشخیص چسبندگی رحم

این نوع آزمایش تصویربرداری از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام‌های داخلی شما استفاده می‌کند. سونوگرافی را می‌توان به صورت خارجی، از روی پوست شما یا به صورت داخلی با سونوگرافی ترانس واژینال انجام داد. در این نسخه از آزمایش، یک گرز نازک به داخل واژن وارد می‌شود.

۲. هیستروسکوپی

در طی این روش، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از یک لوله باریک و نازک که یک دوربین در انتهای آن قرار دارد استفاده می‌کند تا داخل رحم شما را مشاهده کند. لوله هیستروسکوپی در واژن شما وارد می‌شود و از طریق دهانه رحم به سمت بالا و داخل رحم حرکت می‌کند. هیستروسکوپی به متخصص این امکان را می‌دهد که نگاهی بسیار دقیق به داخل رحم شما داشته باشد. همچنین می توان از این روش برای درمان چسبندگی رحم نیز استفاده کرد.

۳. سونوگرافی انفوزیونی سالین

این تست تصویربرداری از اولتراسوند به همراه محلول سالین (مخلوطی از نمک و آب) برای ایجاد تصویر واضحی از داخل رحم استفاده می‌کند. این مایع رحم شما را منبسط می‌کند تا پزشک بتواند جزئیات، شکل و نقایص حفره رحم شما را ببیند. این آزمایش دقیق٬تر از سونوگرافی ساده است و می‌تواند به خوبی سندرم آشرمن شما را نشان دهد.

روش های درمان چسبندگی رحم

هیستروسکوپی یکی از روش های درمانی برای چسبندگی رحم است که می تواند در تشخیص این بیماری زنان نیز موثر واقع شود. از لاپاراسگوپ نیز برای دیدن رحم جهت پیشگیری از سوراخ شدن با هیستروسکوپی نیز استفاده می شود. یکی از مزایای لاپازاسکوپی محسوب می شود که در سونوگرافی نیز این مزیت وجود دارد و توسط آن می توان داخل رهم را مشاهده نمود.

گاهی اوقات نیاز است تا متخصص آنکولوژی خوب با ترکیب و استفاده از چند روش درمانی به درمان چسبندگی رحمی بپردازد. ممکن است در کنار هیستروسکوپی از دارو درمانی استفاده کند که معمولا داروهای ضد التهاب را توصیه می نماید. همچننی از نوعی سوند پلاستیکی نیز استفاده می شود که باید چند روز تا چند هفته از دیواره رحم حفاظت نموده تا بهبود یابد.

این بیماری بهتر است در اسرع وقت درمان شود. ممکن است این بیماری در ناباروری تاثیر زیادی بگذارد، به همین دلیل بهتر است به طور منظم چکاپ های دوره ای انجام شود. که در روند ان را بسیار کند می کند.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

پنج × پنج =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر موسوی