[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

کولپوسکوپی

مدت زمان مطالعه۹ دقیقه
امتیاز ما

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی جهت تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها در زنان استفاده می شود. بسیاری این سوال را دارند که آیا کولپوسکوپی درد دارد ؟ در این مقاله قصد داریم به چگونگی انجام این روش، مراقبت های قبل و بعد از آن و همچنین در رابطه با هزینه کولپوسکوپی توضیحاتی ارائه دهیم.

پزشکان جهت تشخیص سرطان در نواحی تناسلی، مخصوصاً بعد از نتیجه غیر طبیعی تست پاپ اسمیر ، از این روش بهره می گیرند.دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی با استفاده از روش های نوین به درمان این بیماری می پردازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸ ۷۱ ۲۴ ۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش جهت مشاهده و تشخیص بیماری در سطح ناحیه ژنیتال زنان (مثل دهانه رحم، واژن، فرج)، توسط یک منبع نوری و میکروسکوپ می باشد.کولپوسکوپی از جمله روش هایی است که به بررسی دقیق رحم، واژن و قسمت های خارجی اندام های تناسلی می پردازد. این روش که با استفاده از دستگاهی به نام کوپلوسکوپ انجام می شود، امکان بررسی هر گونه ناهنجاری در سایر قسمت های بدن و بررسی نتایج تست پاپ اسمیر را نیز فراهم می کند.معمولا حین انجام کولپوسکوپی، بیوپسی از بافت جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ نیز انجام خواهد شد. هدف از انجام این کار این است که، پاپ اسمیر تست غربالگری است که تنها به بررسی سلول ها می پردازد و به تعیین محل دقیق اختلال و ناهنجاری کمک نمی کند.
به همین خاطر، انجام همزان بیوپسی حین کولپوسکوپی باعث می شود تا میزان صحت تشخیص بالا برود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کاربرد کولپوسکوپی

پزشکان جهت تشخیص سرطان در نواحی تناسلی، مخصوصاً بعد از نتیجه غیر طبیعی تست پاپ اسمیر ، از این روش بهره می گیرند.
پزشک همچنین برای گرفتن نمونه (بایوپسی) از بافت خاصی که ظاهر غیر طبیعی دارد، از این روش استفاده می کند.
این روش همچنین برای تشخیص علت ورم یا عفونت، تشخیص غدد خوش خیم یا سرطانی و آسیب های وارده به نواحی دهانه رحم ، واژن و فرج می باشد.
دهانه رحم (Cervix) : قسمت پایینی و باریک رحم که بین مثانه و مقعد قرار داشته و کانالی را شکل می دهد که به داخل واژن باز شده و به قسمت های بیرونی بدن می رسد.
واژن (Vagina) : مجرایی است که محل عبور و خروج مایعات از رحم به بیرون و از بیرون به رحم می باشد. واژن دهانه رحم را به فرج (vulva) وصل می کند.
به دلیل حساسیت بالای این روش، نیاز است اطمینان حاصل کنید که پزشکتان در انجام این روش تبحر لازم داشته باشد.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی

این روش نسبتاً بی خطر و ایمن می باشد. خطرات عمده در این روش شامل خونریزی، عفونت و درد های شکمی و لگنی می باشد. کولپوسکوپی در زمان بارداری، موجب پیچیدگی هایی در روند بارداری، مثل زایمان زود رس می شود.
گرچه این روش به طور بالقوه توانایی نمونه گرفتن از بافت ناسالم در بیمار را برای پزشک فراهم می کند، همیشه این احتمال وجود دارد که در آزمایشگاه، تشخیص مشکل امکان پذیر نباشد. و یا اینکه نمونه از بافت مربوطه، گرفته نشود.
هزینه کولپوسکوپی
با توجه به پیچیدگی و حساسیت و قطعیت این روش و نیاز به تبحر پزشک در این روش، هزینه آن به نسبت سایر روش های قدیمی کمی بالاتر می باشد. با این حال با توجه به بیمه درمانی و مرکز درمانی هزینه ها متفاوت است.

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

آماده شدن برای کولپوسکوپی مانند آماده شدن برای آزمایشات زنانه دیگر است.

– پزشک توضیحاتی راجع به این روش به بیمار داده و بیمار می تواند سوالات خود را از پزشک بپرسد.
– ممکن است نیاز به امضای برگه رضایت نامه برای انجام این روش باشد. برگه رضایت نامه را به دقت بخوانید و در صورتی که موردی ابهام آمیز وجود دارد، بپرسید.
– به طور کلی نیازی به آمادگی های خاصی مانند استفاده از آرام بخش و نخوردن غذا برای مدت طولانی نیست. در صورتی که بایوپسی تحت بیهوشی کامل صورت گیرد، ممکن است نیاز به نخوردن غذا از ساعاتی مشخص قبل از آزمایش باشد.
– در صورتی که باردارید یا مشکوک به بارداری می باشید پزشک را در جریان بگذارید.
– در صورتی که به موارد خاصی مثل لاتکس، چسب، ید، و یا داروهای بیهوشی حساسیت دارید، پزشک را در جریان بگذارید.
– تمامی داروهایی که مصرف می کنید (تجویزی یا بدون نسخه) و حتی داروهای گیاهی را به پزشک اطلاع دهید.
– این روش در زمان های غیر از قاعدگی صورت می گیرد.
– از ۲۴ ساعت قبل از این روش، از دوش گرفتن، مقاربت جنسی، داروهای واژنی و تامپون خودداری کنید.
– در صورتی که به دارو هایی نظیر استامینوفن و … حساسیت ندارید، احتمالاً پزشکتان یک ساعت قبل از این عمل، برای پیشگیری از درد به شما مسکن تجویز می کند. آسپیرین و ایبوپروفن نیز مورد استفاده قرار می گیرند ولی به دلیل خاصیت رقیق کنندگی خون، موجب افزایش خونریزی می شوند.
– در صورت داشتن شرایط خاص احتمالاً موارد مراقبتی دیگری به بیمار گوشزد می شود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

آیا کولپوسکوپی درد دارد ؟

ار بیمار خواسته می شود که لباس زیر خود را در آورده و در میز یا همان تخت آزمایش دراز بکشد و پاهای خود را در جایگاه مناسب قرار دهد. این روش نهایتاً تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.
پزشک یک ذره بین (speculum ) را وارد واژن کرده و برای روان کردن ناحیه فقط از آب استفاده می کند. زیرا در صورتی که از ژل های مخصوص استفاده شود ممکن است جواب آزمایشات نمونه های گرفته شده را تحت تاثیر قرار دهد. این ذره بین در طول انجام این روش در جای خود باقی می ماند.
– پزشک واژن و دهانه رحم را با لنز بزرگنمایی مشاهده می کند. دستیار پزشک در صورت لزوم از محلول سالین ( آب و نمک) برای مرطوب کردن سطح واژن استفاده می کند. این محلول عموماً احساس خنکی ایجاد می کند.
– سریعاً بعد از معاینه، دهانه رحم با استیک اسید (ACETIC ACID (شستشو داده می شود که باز احساس خنکی ایجاد می کند. این اسید محل را نمی سوزاند و محیط را برای معاینه مجدد توسط پزشک و انجام بایوپسی آماده می کند.
– برای دیدن مناطق خاصی در رحم مانند دهانه رحم نیاز به محلول های خاصی می باشد. محلول ایودین ((IODINE در بیشتر موارد استفاده شده که احساس خنکی ایجاد می کند و صدمه ای وارد نمی کند.
– بایوپسی : در صورتی که هرگونه ظاهر غیر طبیعی ای مشاهده شود، پزشک بایوپسی (گرفتن نمونه از بافت مورد نظر ) انجام خواهد داد. بیمار ممکن است با احساس نیشگون یا درد برای مدت زمانی روبرو شود. هر نمونه ای که گرفته می شود برای انجام آزمایشات مربوطه زیر میکروسکوپ، به محیط آزمایشگاهی فرستاده می شود.

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

بعد از این روش نیاز است که بیمار از پد بهداشتی استفاده کند. خونریزی خفیفی به مدت ۳ تا ۵ روز ادامه می یابد. خونریزی به رنگ تیره یا گاهی اوقات سبز رنگ می باشد. این ترشحات عادی بوده و به دلیل تخلیه محلول های استفاده شده حین آزمایش می باشد. با این حال تا زمانی که خونریزی مشاهده می شود، از دوش گرفتن، مقاربت جنسی ، داروهای واژنی و یا استفاده از تامپون بپرهیزید.

جواب آزمایش کولپوسکوپی

پزشک آزمایشات فراوانی را برای تشخیص و تعیین نتیجه قطعی انجام می دهد. استیک اسید موجب می شود نواحی غیر طبیعی در دهانه رحم برجسته شوند. بایوپسی در یک آزمایشگاه پاتولوژی و با معاینه میکروسکوپی امکان پذیر است. یک پاتولوژیست سلول های طبیعی را از سلول های غیر طبیعی تشخیص داده و نتایج آزمایش را به پزشک اطلاع می دهد.
ممکن است نیاز باشد چندین روز بعد از این روش برای جواب قطعی آزمایش صبر کرد. پزشک جواب آزمایشات را از طریق تلفن و یا مراجعه حضوری بیمار ، به اطلاع وی می رساند.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

چه زمانی جهت کولپوسکوپی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
– در صورتی که خونریزی سخت و زیاد (استفاده بیشتر از ۱ پد ظرف ۲ تا ۳ ساعت) را تجربه کرده و یا خونریزی بیشتر از ۵ روز به طول انجامد.
– در صورتی که تب پیش رونده ای را تجربه کرده و یا ترشحات ناحیه واژینال نگران کننده شود.
– در صورتی که درد های شکمی و لگنی افزایش یافته و ۲۴ ساعت بیشتر به طول انجامد.
با کولپوسکوپی ، موارد اورژانسی مشاهده نشده و مراقبت های پیچیده ای نیاز نیست و مشکلات و خطرات بسیار نادر است. در صورتی که درد بسیار سختی را تجربه کرده و یا درد های لگنی و سرگیجه و خونریزی زیاد و یا تب دارید، به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کرده و توسط پزشک معاینه شوید.

موارد نیاز به کولپوسکوپی

در صورتی که پزشک مشکل یا سلول های غیر طبیعی را در آزمایشات لگنی و یا تست پاپ اسمیر مشاهده کند، این روش را پیشنهاد می دهد.
پزشک با مشاهده کولپوسکوپ، تغییرات مشخصی را در دهانه رحم و بافت واژن تشخیص می دهد. این موارد شامل رگ های خونی، ساختار بافت ، رنگ و الگوی ناحیه غیر طبیعی می باشند. پزشک می تواند سلول هایی که سرطانی نبوده ولی آماده سرطانی شدن هستند (به بیان دیگر پیش سرطانی هستند) را تشخیص دهد. این سلول ها جزو اولین نشانه های سرطان بوده که سال ها بعد پیش رفت می کنند.
در صورتی که پزشک بافت غیر طبیعی را مشاهده کند، قسمت کوچکی از بافت را نمونه گرفته و برای مطالعات بعدی به آزمایشگاه می فرستد. همچنین از بافت داخلی دهانه رحم نیز نمونه گرفته می شود.
پزشک برای تشخیص و تعیین راه درمانی، در موارد زیر از کولپوسکوپی کمک می یگیرد:
– خونریزی
– پولیپ (غدد خوش خیم و غیر سرطانی)
زگیل ناحیه تناسلی، که عفونت از طریق آلودگی به ویروس پاپیلوما (HPV) را نشان می دهد. این ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را به شدت افزایش می دهد.
– دی اتیل ستیل بسترول (DES) : در زنانی که مادرانشان هنگام بارداری آنها، DES انجام داده باشد، احتمال ابتلا به سرطان ارگان های تناسلی بسیار زیاد است. بهتر است که حتماً برای پیشگیری و تشخیص زود هنگام این سرطان، از کولپوسکوپی بهره گرفت.
پزشک همچنین ممکن است دلایل مختلف دیگری برای تجویز کولپوسکوپی داشته باشد.

کولپوسکوپی در دوران بارداری

در واقع، کولپوسکوپی تست ایمنی است و عوارض جانبی بسیار کمی را به همراه دارد. در صورتی که بیوپسی نیز انجام شود، احتمال بروز عوارضی مانند احساس کشیدگی و یا ترشح خونی از واژن به مدت چند روز وجود خواهد داشت.
در صورتی که این تست در دوران بارداری انجام شود، احتمال مشاهده علائم و عوارض گفته شده وجود دارد. اما نکته ای که وجود دارد این است که این تست تاثیری بر روی بارداری نمی گذارد و انجام همزمان آن با بیوپسی، احتمال سقط جنین را افزایش نمی دهد.
دو اقدام مرتبط با کولپوسکوپی که نباید در دوران بارداری انجام شوند، عبارتند از:
– برداشت بافت و نمونه از داخل دهانه رحم
– بیوپسی از گردن رحم که با بیهوشی انجام می شود و در این تست، احتمال سقط جنین بسیار بالاست
در صورتی که تست پاپ اسمیر در دوران بارداری نتایج غیر طبیعی را نشان دهد، انجام کولپوسکوپی از سوی پزشک تجویز می شود. انجام این تست در دوران بارداری، کاملا ایمن است و هیچ گونه خطری را برای جنین به همراه ندارد و توصیه می شود در نیمه اول بارداری انجام شود.
Source:

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸
مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

8 − شش =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر موسوی