[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

HPV  و سرطان دهانه رحم

مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

HPV  و سرطان دهانه رحم

عواملی متعددی در بروز سرطان دخیل هستند. اما آن چه که مشخص است این است که در بسیاری از موارد، بیماری مقاربتی به نام HPV یا همان زگیل تناسلی عامل بروز سرطان دهانه رحم می باشد. اما آیا راهی جهت پیشگیری از ابتلا به این سرطان وجود دارد؟ بله با زدن واکسن و رابطه جنسی محافظت شده.

HPV چیست؟

HPV، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که نوع کم خطر آن می تواند باعث زگیل تناسلی در ناحیه واژن و یا آلت تناسلی، و نوع پر خطر آن منجر به بروز سرطان در خانم ها و آقایان شود.

HPV- و-سرطان-دهانه-رحم
HPV- و-سرطان-دهانه-رحم

راه های ابتلا به HPV

امکان انتقال این ویروس از راه دهان، واژن و یا رابطه مقعدی وجود دارد. اما نکته ای که وجود دارد این است که این ویروس در صورت استفاده از توالت فرنگی، استخر و یا تماس فرد به فرد مانند دست دادن، منتقل نمی گردد.

علائم ابتلا به HPV

معمولا ابتلا به HPV منجر به بروز علامت و نشانه ای نمی شود. برخی انواع این عفونت می تواند منجر به بروز زگیل تناسلی شود. زگیل تناسلی در نواحی مانند واژن، ولوو، دهان، مقعد، کشاله ران و یا آلت تناسلی ایجاد می شود.
برخی انواع HPV  می توانند منجر به بروز سرطان دهانه رحم شوند، که شاهد بروز علائم زیر خواهیم بود:

  • خونریزی ما بین سیکل قاعدگی و یا بعد از یائسگی
  • سیکل قاعدگی سنگین
  • ترشحات غیر طبیعی از واژن
  • درد حین رابطه جنسی

چگونه HPV منجر به بروز سرطان دهانه رحم می شود؟

در بسیاری از موارد، عفونت HPV طی یک تا دو سال و خود به خود درمان می شود، اما ممکن است این عفونت در برخی افراد برای مدت زمان طولانی در بدن باقی بماند.

در صورتی که اقدامی نسبت به درمان HPV صورت نگیرد، سلول های موجود در دهانه رحم، به طور غیر طبیعی رشد می کنند و تبدیل به سلول های سرطانی خواهند شد. البته گاهی ممکن است چندین سال طول بکشد تا سلول های سرطانی و تومورها تشکیل شوند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم السادات موسوی ، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی زنان شماره های ۸۸۷۱۲۴۵۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

ریسک فاکتورهای موثر در ابتلا به HPV و سرطان دهانه رحم

  • نوع HPV
  • وضعیت سیستم ایمنی بدن. افراد مبتلا به بیماری های ضعف سیستم ایمنی مانند HIV، بیشتر در معرض ابتلا به HPV و سرطان دهانه رحم هستند
  • عفونت با عواملی که در بروز سایر بیماری های مقاربتی مانند هرپس، کلامیدیا و گنوره آ موثر هستند
  • مصرف بیش از حد سیگار و دخانیات

آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به HPV وجود دارد؟

واکسن زدن، یکی از راه های موثر در پیشگیری از ابتلا به HPV و سرطان دهانه رحم می باشد.

گارداسیل، واکسنی است که برای دختران تا ۲۶ سال و پسران تا ۲۱ سال و در سه دوز، توصیه می شود. معمولا توصیه می شود، واکسن قبل از اولین رابطه جنسی و قبل از در معرض بودن با ویروس HPV زده شود.

رابطه جنسی محافظت شده و استفاده از کاندوم، یکی دیگر از روش های موثر در پیشگیری از بروز این عفونت و سرطان دهانه رحم می باشد.

چرا خانم ها باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

پاپ اسمیر، یکی از تست های غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد که به تشخیص اولیه این سرطان کمک می کند. در طول این تست، نمونه ای از سلول ها در دهانه رحم گرفته و جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود، تا هر گونه رشد غیر طبیعی سلول ها و یا سرطان تشخیص داده شود.

Source: https://www.webmd.com/sexual-conditions/hpv-genital-warts/cervical-cancer-hpv-what-women-girls-should-know#1

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

5 + سیزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر موسوی