[021] 88 71 24 59
مطب: چهارشنبه ها 18:00 - 15:00
یکشنبه و سه شنبه ها 18:00 - 15:00
تهران، قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 4

زگیل تناسلی و راه های انتقال آن

مدت زمان مطالعه۶ دقیقه
زگیل تناسلی در زنان و مردان

یکی از رایج ترین بیماری های جنسی که در مردان و زنان دیده می شود، زگیل تناسلی یا Genital Warts است. زگیل تناسلی در واقع برجستگی هایی است کوچک که به رنگ خاکستری و یا رنگ پوست بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود و از ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ناشی می شود. زگیل تناسلی می تواند بر روی نواحی دیگر از جمله دهان، لب ها، زبان و یا گلو ظاهر شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع آن و روش های درمانی صحبت کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

راه های انتقال زگیل تناسلی

از پرسش های متداولی که برای بسیاری از افراد سالم پیش می آید این است که چه عواملی باعث این ویروس شده و به چه شکلی هستند تا اگر به آن مبتلا شوند، چه کارهایی باید انجام دهند تا از پیشرفت آن جلوگیری کرده و آن را درمان کنند. باید بدانید که تمام افراد بالغ باید از این موضوع آگاه باشند، چرا که از دلایل انتقال این زائده ها در سال های اخیر، به دلیل نداشتن آگاهی مردم از روش های انتقال و دلایل آن هاست.

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی

عامل اصلی زگیل تناسلی، انتقال ویروس HPV است و این بر همگان مشخص است. در صورتی که یکی از افراد مبتلا به این ویروس باشد، می تواند آن را از راه برقراری رابطه جنسی به پارتنر خود نیز منتقل کند. امکان انتقال این ویروس از طریق دهان نیز امکان پذیر است.

از دیگر روش های انتقال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • احتمال انتقال این ویروس از طریق لباس زیر وجود دارد که بسیار نادر است.
  • در صورتی که اپیلاسیون در مراکز غیر بهداشتی و آلوده صورت گیرد.
  • در صئرتی که فرد مبتلا به این ویروس باردار بوده که می تواند آن را به جنین نیز در زایمان طبیعی منتقل کند.
  • در صورتی که از تیغ های اصلاحی استفاده شود که آلوده به این ویروس بوده و سب انتقال به نواحی دیگر شود.

روشهایی که از طریق آنها امکان انتقال وجود ندارد

امکان انتقال این ویروس از طریق دست دادن وجود ندارد، پس نگران نباشید.

استفاده مشترک از سرویس های بهداشتی با فردی که مبتلا به ویروس اچ پی وی بوده است، ربطی به انتقال آن ندارد.

چه کسانی بیش تر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

کسانی که با افراد ناقل وارد رابطه جنسی می شوند، در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند. یک سری موارد دیگر نیز وجود دارد که احتمال ابتلا به ویروس HPV را افزایش می دهد. از جمله ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

داشتن رابطه جنسی با بیش از یک نفر و داشتن رابطه جنسی فعال

افرادی که در زندگی خود به لحاظ روابط جنسی فعال هستند و با بیش از یک پارتنذ ارتباط داشته اند، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در آن ها بیش تر است.


سیستم ایمنی ضعیف

کسانی که سیستم ایمنی آن ها ضعیف است و به بیماری هایی همچون HIV، دیابت و … دچار هستند، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در آن ها بیش تر است که درمان آن ها نیز به مراتب سخت تر از سایر افراد است. هر برآمدگی که روی پوست به وجود می آید به معنای زگیل تناسلی نیست. برخی از برآمدگی ها به دلیل تغییراتی طبیعی بدن است. در سایر موارد ممکن است این برآمدگی ها در اثر عفونت های پوستی یا STI هایی چون تبخال های تناسلی ایجاد شوند.


سیگار کشیدن

ابتلای به این بیماری در افراد سیگاری بالاست، چرا که سیگار می تواند منبع این نوع بیماری باشد.


سرطان

یک سوم از سویه هایی که از ویروس HPV ناشی می شوند، می توانند سرطان زا نیز باشند. درمان درست و تخصصی به خصوص هنگام خونریزی زگیل تناسلی و درد آن ها، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر این بیماری به موقع درمان نشود، می تواند سبب سرطان ولوو، آلت تناسلی و یا مقعد شود.

راه های تشخیص زگیل تناسلی

آزمایش هایی وجود دارند که از طریق آن ها می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد و بنابه نیاز، پزشک آن ها را تجویز می نماید. در صورتی که جواب آزمایش ها و تست ها مثبت باشد، باید بررسی کنید که طی ۶ ماه اخیر با چه کسانی رابطه داشته اید و شریک خود را نیز در جریان بگذارید.

برخی از بیماری های دیگر نیز وجود دارند که ممکن است با زگیل تناسلی اشتباه تشخیص داده شوند، مثل تبخال تناسلی و یا عفونت هایی که سبب بروز زائده هایی روی این نواحی می شود. پس بهتر است یک سری آزمایش ها انجام شوند.

راه های تشخیص زگیل تناسلی

روش های تشخیصی زیر برای زگیل تناسلی به کار می رود :

معاینه و چکاپ

زگیل تناسلی، نشانه های زیادی را به همراه دارد که بهترین و ساده ترین روش تشخیص آن با یک معاینه و چکاب ساده است، به خصوص برای آقایان که در نواحی خارجی آلت تناسلی آن ها به وضوح قابل مشاهده است. در صورت برقراری رابطه جنسی، به خانم ها نیز منتقل شده و این ویروس می تواند در نواحی داخل رحمی و واژن رشد کرده باشد که در این صورت قابل مشاهده نیست، در حالیکه فرد مبتلا به ویروس HPV شده است و با معاینه و چکاپ ساده دیگر قابل مشاهده نیست و باید روش های دیگری برای تشخیص به کار رود.


تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر برای تشخیص انواع مشکلات و بیماری ها در زنان از جمله عفونت و زگیل تناسلی به کار می رود که به شکل نمونه برداری است. این روش، روشی مطمئن و بسیار دقیق است که می تواند همچنین سرطان رحم را نیز تشخیص دهد.

این تست برای زنان بالای ۳۵ سال انجام می شود که برای انجام آن از وسیله ای به نام اسپکولوم استفاده می شود که سبب باز نگه داشتن دهان رحم می شود و سپس با برسی استریل شده، نمونه برداری از دیواره رح و واژن صورت می گیرد و پس از آن به آزمایشگاه انتقا داده می شود.

در صورتی که این آزمایش به صورت منظم و سالیانه انجام شود، می توان تغییرات سلول های دهانه رحم را به موقع تشخیص داد و روش های پیشگیری از پیشرفت و درمان را شروع کرد.


آزمایش خون

یکی از روش های تشخیص زگیل تناسلی، آزمایش خون و روش مولکولی یا همان PCR است که روشی مطمئن است چرا که توالی یابی HPV در آن میسر است.

دکتر اعظم السادات موسوی

متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص انکولوژی، عضو هيئت علمي و استاد گروه زنان و زايمان در بخش انكولوژي زنان بيمارستان وليعصر، استاد برگزيده سال ۱۳۶۷، نفر سوم در جشنواره ابن‌سينا سال ۱۳۶۸

پاسخ

17 − هفده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر موسوی